Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

You are currently viewing Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?
Jak dobrze przygotować się do sesji zdjęciowej?

Przygotowania to najważniejszy etap całego “wydarzenia”, jakim jest sesja zdjęciowa. 

Nie chcesz pozostawić opisanych tutaj kwestii przypadkowi. Strategia “jakoś to będzie” nie działa i się nie opłaca. Nie po to wydajesz niemałe pieniądze na zdjęcia, żeby wyszło średnio.

Ma wyjść pięknie i uda się to wtedy, kiedy do sesji wszyscy będą przygotowani. A więc jak przygotować się do sesji zdjęciowej? Zapraszam do czytania!

Postanowiłam, że opiszę tutaj najważniejsze rzeczy, które dotyczą każdego rodzaju sesji. Obojętne, czy jesteś mamą i masz do ogarnięcia piątkę dzieci i męża, czy ta przygoda jeszcze przed Tobą i póki co myślisz o swojej pierwszej sesji ciążowej.

Znajdziesz tutaj też kilka przykładów stylizacji na sesję, którymi możesz się zainspirować podczas przygotowań do zdjęć.

Artykuł jest obszerny, dlatego wstawiam spis treści, po którym łatwo znajdziesz to, co Cię interesuje.

Spis treści: Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

 1. Przygotowania?… ale po co w ogóle?
 2. Od czego zacząć przygotowania?
 3. Jak przygotować dziecko?
 4. Zadbaj o podstawy
 5. Ubrania
 6. Fryzury
 7. Makijaż
 8. Paznokcie, czyli o manicure i pedicure
 9. Biżuteria
 10. Jakie gadżety zabrać?
 11. Przygotowania do sesji w domu
 12. Przygotowania do sesji plenerowej
 13. Zacznij wcześniej!
 14. Podsumowanie

1. Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?… ale po co w ogóle?

Przecież jeśli ubiorę ładną sukienkę, pójdziemy do magicznego lasu obok mojego domu, to powinno wyjść super!”

To tak nie działa. Zdecydowanie warto dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i potrzeby, omówić je z fotografem i mieć wszystko, co możliwe, pod kontrolą.

Po co? Po to, aby uzyskać efekty w postaci pięknych zdjęć, na które zasługujesz!

A może jednak spontan?

Lepiej nie. I to nie oznacza, że spontaniczne sesje nie mają prawa wyjść.

Mają, ale jednak podczas sesji zdjęciowej jest zbyt wiele czynników, na które możemy mieć wpływ i ignorowanie ich z reguły kończy się co najmniej średnio.

„Dostałam instrukcję, więc ogarnę”

Kiedyś spotkałam się z tym, że dostałam pewne „wytyczne” od fotografa, u którego robiliśmy sesję. I wszystko fajnie, tylko że na tym temat się skończył.

Myślę, że warto przygotowania przeprowadzić w formie dialogu, a nie jednej wiadomości.

Przykład?

Ja wysyłam wskazówki, które pomagają w wyborze garderoby, ale bardzo ważna jest dla mnie informacja zwrotna. Dzięki zdjęciom Twoich sukienek pomogę Ci wybrać tę, która będzie później najlepiej wyglądać. Robię to, aby mieć pewność, że zdjęcia wyjdą najpiękniej, jak to możliwe.

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? Kto pyta, nie błądzi…

… a na pewno ma piękne zdjęcia! Może się zdarzyć, że fotograf podczas przygotowań o czymś zapomni, albo nie poruszy jakiegoś tematu. Wtedy warto dopytać o te rzeczy, co do których nie masz pewności. Wyjść z inicjatywą. Takie zaangażowanie zwróci Ci się w postaci fajniejszych zdjęć.

Inspiracje

Możesz wysłać fotografowi zdjęcia, które Cię inspirują i o jakich marzysz. Mogą to być nawet screeny z instagrama, czy googla. Do poszukiwań inspiracji dobrze sprawdza się też Pinterest. To pomoże fotografowi w pełni zrozumieć Twoje potrzeby.

Przygotowania zajmują czas

Sesja poprzedzona właśnie taką wymianą zdjęć, inspiracji i wskazówek jest o wiele bardziej pracochłonna i wymaga więcej zaangażowania obu stron, niż sesja z „wytycznymi”.

Takie zaangażowanie pozwala jednak uzyskać te najlepsze efekty. Myślę, że warto poświęcić czas dla pięknego utrwalenia swoich wspomnień.

2. Od czego zacząć przygotowania do sesji zdjęciowej?

Nastawienie do sesji zdjęciowej

Warto przemyśleć po co właściwie idziesz na sesję. Czy aby odbębnić to i mieć z głowy? Bo wszyscy robią, a babcia musi włożyć coś do ramki?

Czy raczej po to, żeby stworzyć pamiątkę na lata? Żeby uchwycić to, co teraz wydaje się zwykłe, a po latach okaże się cennym skarbem?

Jeśli bliższe są Ci te ostatnie powody, to…

O wiele łatwiej jest, jeśli jesteś osobą w tym drugim przypadku. Czyli wtedy, kiedy idziesz na sesję miło spędzić czas i aby uzyskać piękne zdjęcia, które będą niosły ogromną wartość.

Nastawienie jest najważniejsze

Postaraj nastawić się pozytywnie. Nawet jeśli masz wiele wątpliwości i obaw. Co chwilę słyszę “aparat mnie nie lubi”, “źle wychodzę na zdjęciach” i “moje dziecko nie współpracuje”.

A po sesji dostaję wiadomości, że nie umiesz się zdecydować, które zdjęcia wybrać, bo jakoś tak wyjątkowo dobrze wyszłaś. Na to składa się wiele czynników, ale coś, co możesz zrobić Ty, to właśnie pomyśleć sobie “będzie fajnie, wyglądam dobrze, damy radę”.

Powiedz i zaufaj

Jeśli masz potrzebę powiedzenia fotografowi o swoich kompleksach i obawach, to zrób to. Wtedy będziesz mieć pewność, że fotograf szczególnie zwróci uwagę na ten za długi nos, czy ogromne łydki, aby mimo wszystko wyglądały one dobrze.

Pamiętaj, że fotograf ma umiejętności i narzędzia, które pozwalają mu na uchwycenie Cię na zdjęciach w najbardziej korzystny sposób. Pozwól mu na to. Zaufaj.

Relacje. Czyli dlaczego warto wybrać fotografa, którego lubisz.

Zdjęcia wychodzą najpiękniej, kiedy na sesji jest relacja. Ta relacja w Twojej rodzinie jest jak najbardziej ważna w czasie sesji, ale chciałabym zwrócić tutaj uwagę na relację z fotografem. 

Inaczej będzie ona wyglądała na sesji rodzinnej, kiedy głównie koncentrujecie się na sobie, a inaczej, gdy jest to sesja ciążowa albo dziecięca.

Obojętne jednak jaka to sesja, ważne jest właśnie nastawienie i otwartość na fotografa. Podczas sesji, chcąc nie chcąc, odkrywa się cząstkę siebie. Do zdjęć dzieci konieczne będzie odpowiednie podejście fotografa. 

Jak znaleźć takiego fotografa?

Warto zdecydować się na sesję u fotografa, którego choć trochę się poznało. I wcale nie mam tutaj na myśli „tysiąca wypitych razem kaw” 😉

Decydując się na sesję, sprawdzasz portfolio fotografa. I bardzo dobrze! Prawdopodobnie otrzymasz podobne zdjęcia do tych, które fotograf już wcześniej robił.

Ale zdjęcia, to tylko efekt sesji. Podczas całego procesu warto, aby mieć do czynienia z kimś, kogo się po prostu lubi.

Dlatego obejrzyj nie tylko zdjęcia, jakie fotograf robi, ale też te, na których sam jest. z tym, jak wygląda. Poczytaj, co pisze. Posłuchaj, jak mówi. Upewnij się, że go „czujesz”.

Okazje do poznania osoby, która stoi za aparatem jest wiele, szczególnie jeśli fotograf jest aktywny na swoich mediach społecznościowych. A jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas umawiania się na sesję porozmawiać przez telefon i w taki sposób lepiej się poznać.

Więcej na temat wyboru najlepszego fotografa dla siebie znajdziesz w moim artykule Jak wybrać fotografa?

3. Jak przygotować dziecko do sesji zdjęciowej?

Twoja córka biega tak szybko, że czasem znika podczas sprintu? A może Twój syn jest tak nieśmiały, że przy obcych przebywa nie dalej niż 5 centymetrów od Ciebie?

Dziecko o każdym temperamencie może mieć piękne zdjęcia!

Nie oznacza to, że sesja z każdym dzieckiem wygląda tak samo. Niektórym dzieciom trudno zrobić zdjęcia bez obecności rodzica. Inne znów są bardzo otwarte na kontakt z fotografem.

Jak pomóc przygotować się dzieciom do sesji zdjęciowej?

Przed sesją

To w jakim humorze będzie dziecko jest bardzo ważne. Możesz mieć na to wpływ budując pozytywną atmosferę wokół sesji.

Przed sesją z dziećmi, warto je uprzedzić, co się będzie działo. Najlepiej powiedzieć, że “przyjdzie do nas ciocia, która zrobi nam zdjęcia i dostaniemy później fajną pamiątkę” albo “pójdziemy razem z ciocią na spacer i będziemy się dobrze bawić”. Nie określaj fotografa „panem/panią”. Nie groź dziecku, że jeśli się nie uśmiechnie, to dostanie karę.

Warto też dzień albo dwa przed planowaną sesją usiąść całą rodziną z albumem. Pooglądaj z dzieckiem zdjęcia z przeszłości i porozmawiaj o tym, co dają fotografie.

Jeśli boisz się o zniszczenie albumu, to wydrukuj kilka odbitek specjalnie dla dziecka (moja córka ma swoją odbitkę naszej trójki, specjalnie zalaminowaną, bo kiedy ją dostała, była w stanie zjeść dosłownie wszystko).

Jakie przykładowe korzyści ze zdjęć może dostrzec dziecko:
 • zdjęcia zatrzymują fajne wspomnienia, które można sobie przypomnieć podczas ich oglądania- fajny spacer z rodzicami czy spotkanie z ciocią
 • zdjęcia pokazują jak wyglądało się w przeszłości- trzylatka może rozśmieszyć jak wyglądał jako chwiejący się roczniak

Na sesji

Nie zmuszaj dziecka do niczego. Kiedy fotograf będzie potrzebować Twojej pomocy, na pewno da Ci znać. Najczęściej jednak praca z dzieckiem opiera się na zabawie.

Podczas sesji dzieci zachowują się też inaczej, bo są w nowym towarzystwie. Pewnie wiesz o czym mówię 😉 O tekstach w stylu “pani fotograf” i “uśmiechnij się do obiektywu” zapominamy.

Jaka zabawa może się przydać?

Fotograf może poprosić Cię o pomoc. Z maluchami można się pobawić w akuku, czyli chowanie i pokazywanie twarzy. Wybuch zaraźliwego gwarantowany.

Ze starszakami można pograć w łapki, albo przybijać piątki. Świetnie sprawdzą się gry słowne (szczególnie jeśli na zdjęciach ma być samo dziecko).

Miej w zanadrzu kilka zabaw tego typu, które zna i lubi Twoje dziecko- na przykład wymienianie owoców i warzyw w jakimś kolorze, albo zaczynających się na daną literę. Warto przygotować przynajmniej 3 takie zabawy do sesji zdjęciowej.

Nauczycielka z pasją napisała fajny post z takimi grami- sprawdź, która zainteresuje Twojego malucha! Gry słowne, czyli 10 sposobów na nudę w podróży.

A co z zabawkami?

Jest to dobry pomysł, ale tylko wtedy, jeśli jest to zaplanowana zabawka. Wszelkie kolorowe figurki i brokatowe gadżety lepiej zostawić w domu. Później trudno jest je odebrać dziecku na sesji, a nie chcemy psuć mu humoru.

Sprawdzą się drewniane zabawki i pluszaki w neutralnych kolorach. Warto dowiedzieć się, czy fotograf ma jakieś w zanadrzu.

Poza zabawką sesję może uratować przekąska– mały cukierek, chrupki albo niebrudzące owoce (jabłko) sprawdzą się super. Potraktuj to jako wyjątkową okazję na podarowanie dziecku słodyczy w zamian za współpracę 😉

Po sesji

Wydrukuj dziecku jego własną odbitkę z sesji. Pomoże mu to zrozumieć po co było to spotkanie. Możesz porozmawiać z dzieckiem o tym, jak fajnie wygląda i doceń, że starało się podczas zdjęć.

To zbuduje świetne podłoże do kolejnych sesji!

Plany a rzeczywistość

Nie przejmuj się, jeśli sesja nie idzie zgodnie z planem. Małe ludziki mają czasem inne pomysły niż my. Do dzieci trzeba się dostosować– musi to zrobić zarówno fotograf jak i rodzic.

Przede wszystkim nie wolno zniechęcić dziecka do aparatu. Kiedy przyjdzie jakiś smutek, albo zmęczenie, utul swojego malucha. To też jest piękny moment do uchwycenia na zdjęciach.

Praca z dziećmi jest od początku nastawiona na spontaniczność i nie ma w tym nic złego, dopóki nie zepsujesz sobie tym humoru.

4. Zadbaj o podstawy

Kiedy jesteśmy głodni i niewyspani, to nie wyglądamy dobrze. I zdjęcia to pokażą.

„Jestem wściekła, kiedy jestem głodna”

Czasem mówię to zdanie i wydaje mi się, że oprócz mnie dotyczy wielu osób. Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak głód, powoduje rozdrażnienie, ospałość, a czasem i złość.

A jakie emocje chcemy złapać na zdjęciach?

Oczywiście inne, jak chociażby radość, spokój, rozmarzenie. Dlatego nie gwarantuj sobie tamtych nieprzyjemnych i zjedz przed sesją.

… ale nie byle co!

Żeberka nie są dobrym pomysłem, bo są tłuste i ciężkostrawne. Przygotuj/ zamów coś lekkiego i sprawdzonego. Na przykład takie danie, po którym wiesz, że Ty i Twoja rodzina czujecie się dobrze.

Jeśli planujesz dać grzyby swojemu dziecku po raz pierwszy w życiu, to… super! Ale błagam, nie rób tego dzień przed ani w dniu sesji. Zadbaj o posiłek, który cała rodzina zje z chęcią. Dążymy do tego, aby wszyscy byli najedzeni i w dobrych humorach.

Oprócz tego warto dla dziecka wziąć jakąś sprawdzoną i lubianą przekąskę (najlepiej sprawdzą się chrupki albo niebrudzące owoce- jabłko, suszona żurawina).

Wyśpij się przed sesją!

Netflix. Odcinek za odcinkiem i pyk- 2:00 w nocy na zegarze. Taka magia. Niestety jeśli następnego dnia czeka Cię sesja, to na niej już magii może nie być. A wory pod oczami gwarantowane.

Dlatego postaraj się wyspać i zrób wszystko, aby reszta rodziny też się wyspała (no chyba, że nie biorą udziału w sesji, to niech chociaż pozwolą wyspać się Tobie).

Ze zrozumieniem uśmiecham się tutaj do mam dzieci wstających w nocy i do tych, które budzi pęcherz przygnieciony przez bobasa w brzuchu. Postaraj się wyspać w miarę możliwości. Możesz na przykład położyć się spać wcześniej, albo w dniu sesji zdrzemnąć się/ odpocząć w trakcie drzemki albo innego zajęcia dziecka.

Kiedy i o której najlepiej zrobić zdjęcia?

Podczas umawiania się na sesję z fotografem, weź pod uwagę, jakie aktywności czekają Cię przed zdjęciami. Dobrze, żeby sesji z dziećmi nie poprzedzał dzień w parku rozrywki, który później będą odreagowywać przez kilka dni.

Uwzględnij porę jedzenia i drzemki dziecka. Zdjęcia w plenerze z reguły robi się około 2h przed zachodem słońca, ale to nie znaczy, że nie można spotkać się trochę wcześniej albo trochę później.

Wychodzę z założenia, że lepiej mieć szczęśliwe (czytaj: najedzone i wyspane) dziecko na sesji niż idealny zachód słońca.

5. Jakie ubrania przygotować do sesji zdjęciowej?

Jeśli zastanawiasz się, co ubrać na sesję, to dobrze. Możesz nie wiedzieć, jakie ciuchy dobrać. Ważne, żeby mieć świadomość, że ubiór jest ważny

I teraz może pomyślisz: jak to ważny?! przecież to osoby są najważniejsze! I ja Ci odpowiem: racja. Tylko pod t-shirtem z nadrukami, neonowymi paznokciami i brokatową koroną ledwo widać osoby.

Ciuchy jako dopełnienie

Są ubrania, które wydobywają piękno. A są takie, w których pójdziemy tylko do warzywniaka na osiedlu. Dlatego warto zastanowić się nad ubiorem.

Wyeliminuj ubrania, które są rozpraszaczami. Postaw też na te, które są ładniejsze – w końcu sesji nie robi się codziennie. Dowiedz się, czy Twój fotograf dysponuje ubraniami, które możesz wykorzystać.

Jakie kolory wybrać do zdjęć?

Najbezpieczniejsze są kolory: brązowy, beżowy, szary, kremowy, khaki. One nie rozpraszają. Pozwalają skupić się na tych najważniejszych częściach zdjęcia, czyli na osobach. Dzieje się tak dlatego, bo te kolory tworzą jednolitą paletę barw z tymi, które faktycznie znajdujemy w przyrodzie i często w naszych domach. 

Przykład: 

 • beżowe sukienki mama i córka z mojej garderoby we wnętrzu z neutralnymi kolorami

Żywe barwy sprawdzą się, jeśli ma się na nie pomysł. Czyli na przykład wtedy, kiedy planujemy sesję zdjęciową we wnętrzu, które już ma jakiś kolor przewodni. Albo wtedy, gdy spójnie dopasujemy ubrania członków rodziny na sesji rodzinnej.

Przykłady? Proszę bardzo.

 • niebieski dopełnia się z żółtym, dlatego ten kolor sprawdzi się w kreacjach na sesje o zachodzie słońca
 • czerwony pięknie komponuje się z zielenią, więc jeśli marzy Ci się taka sesja z akcentem, to będzie to świetna opcja, a ja akurat mam przepiękną suknię w tym kolorze 😉

Takich zależności jest mnóstwo i wynikają one z teorii kolorów. Podczas planowania sesji warto powiedzieć fotografowi o swoich pomysłach na kolory, żeby móc przygotować do sesji zdjęciowej najlepsze zestawienia.

Materiały i wzory

Bardzo ważną kwestią w wyborze stylizacji na sesję zdjęciową, jest minimalizm. Jeśli chodzi o wzorzyste ubrania, to nie napiszę, że są zakazane. Drobny wzór może być niezauważalny, a wyraźny i dobrze dobrany- wyglądać fajnie.

To samo z materiałem- koronka, czy tiul mogą wyglądać dobrze. Mimo wszystko, najbezpieczniej jest wybrać gładkie materiały w jednolitych kolorach.

Czego unikać podczas wyboru ubrań?

Z pewnością odradzam wszelkie nadruki. Nawet jeśli macie szałowe bluzki z napisami “najlepsza mama/tata/córka” albo z ulubionymi bohaterami z komiksów. Tak jak już wspominałam, takie elementy bardzo odciągają uwagę i później na zdjęciach jest zamieszanie. Zamiast osób, w oczy rzucają się Myszki Miki i napisy na ubraniach.

Czyli w zasadzie chodzi o…

…o spójność. Podczas przygotowywania się do sesji zdjęciowej i wybierania ubrań trzeba pomyśleć nad tym, czy wszystko ze sobą gra. Dobrze, żeby ciuchy pasowały zarówno do miejsca, w którym jest sesja, jak i do reszty członków rodziny.

Przykład:

Jeśli decydujesz się na długą, elegancką suknię, to nie ubieraj partnera w zwykły t-shirt (który swoją drogą odradzam- sesja fotograficzna jest niecodziennym wydarzeniem i warto ubrać coś ciut ładniejszego), a raczej w koszulę. Dla luzu zawsze można w niej podwinąć rękawy.

Wygoda i pogoda, czyli coś na co mamy i nie mamy wpływu

Warto wspomnieć też o wygodzie. Chociaż to zależy od typu sesji. Kiedy jednak uczestniczą w niej dzieci i nastawiamy się na więcej ruchu, wtedy wybierz ubranie, które nie będzie Cię krępować. Tak, żebyś nie musiała ciągle poprawiać tej bluzki i wkurzać się na nią. Na sesji bez dzieci można się pokusić o mniej wygodną, ale tę fajniejszą stylizację.

Ubrania też powinny być dostosowane do pogody. Problem robi się zimą, bo zwykle te najcieplejsze rzeczy nie wyglądają najlepiej na zdjęciach.

Wtedy można postawić na bieliznę termoaktywną i wełniane swetry, które dobrze trzymają ciepło. Ubraniem wierzchnim może być ładniejszy płaszcz, ale jeśli takiego nie masz, to może to być właśnie taki ciepły i fajny sweter (a pod nim nawet kilka warstw).

Dobrym patentem podczas sesji jest zdejmowanie kurtki w momencie robienia zdjęć, a zakładanie w przerwach.

A pod spodem…

Warto pamiętać o tym, że przy letnich stylizacjach (ale nie tylko) bielizna może być widoczna. Zadbaj o to, żeby zarówno materiał, z którego jest wykonana, jak i kolor, nie odznaczał się za bardzo pod ubraniem.

Chwyć za smartfon i zrób zdjęcie tej sukience!

Fotograf z reguły jest opatrzony w stylizacjach na sesje i wie, co wygląda dobrze. Dlatego przed sesją wyślij mu zdjęcia Twoich pomysłów. Na ich podstawie fotograf sporo może doradzić i pomóc Ci wybrać to, co wyjdzie najkorzystniej.

Ostatni szlif, czyli jak oszczędzić mi pracy 😉

Pozostaje mi tylko napisać prośbę o wyprasowanie ubrań, które ostatecznie wybierzesz. Przy niektórych materiałach może nie być to konieczne, ale przy innych już tak.

Prasowanie w Photoshopie to praca na kolejny etat. Oszczędź jej fotografowi 😉

6. Fryzury na sesję zdjęciową

Temat jest tak samo ważny, jak pozostałe, a mam wrażenie, że często jest traktowany trochę po macoszemu. A przecież włosy potrafią „zrobić robotę” i to nie tylko na zdjęciach, prawda?

Każde włosy potrzebują uwagi!

Przed sesją warto zadbać o włosy najlepiej, jak potrafisz. To Ty wiesz, kiedy Twoje włosy wyglądają najkorzystniej– następnego dnia po umyciu, czy może kiedy myjesz je rano. Niech Twoje włosy będą najlepszą wersją siebie. I włosy Twoich dzieci też.

Warto też przypomnieć partnerowi o ogarnięciu fryzury i brody. Pewnie się ucieszy, kiedy zaproponujesz mu wizytę u barbera 😉

Jeśli akurat planowałaś się wybrać do fryzjera, to zrób to właśnie przed sesją. A nawet tego samego dnia! Modelowanie włosów w salonie przez profesjonalistę zaowocuje efektem WOW!

„Ja sama!”

Jeśli jednak nie planujesz wizyty w salonie fryzjerskim, to zastanów się nad tym, co możesz zrobić sama.

Często rozpuszczone włosy wyglądają dobrze, ale jeśli myślisz inaczej, to raczej kieruj się intuicją. Dobrym pomysłem jest ułożenie włosów trochę inaczej niż na co dzień. Z tym, że warto taką fryzurę przetestować wcześniej. 

Jakieś przykłady?

 • zakręcenie włosów prostownicą, szczególnie jeśli nie jesteś posiadaczką fal, a zawsze o tym marzyłaś.
 • fajnie sprawdzają się też “pół- upięcia”, czyli spięcie kosmyków znad skroni na tyle głowy.
 • przepięknym dodatkiem będą żywe kwiaty– tylko znów warto pamiętać o kolorach (stawiamy na neutralność, żeby kolory nie przytłoczyły; no chyba, że decydujemy się na jakiś motyw).

7. Makijaż na sesję zdjęciową

Najlepsza opcja to wizyta u profesjonalisty. Nawet jeśli na co dzień się nie malujesz. Możesz też pomalować się sama i jeśli potrafisz, to zrobienie mocniejszego makijażu się sprawdzi. A jeśli postawisz na makijaż typu „basic”, to zdjęcia wyjdą w bardziej neutralnym niż eleganckim stylu.

Przed aparatem makijaż znika!

To nie żart. Dlatego makijaże wykonywane do sesji zdjęciowych są o wiele mocniejsze niż codzienne. Bliżej im do tych wieczorowych.

Warto się zastanowić nad efektem jaki chcesz uzyskać. Jeśli lubisz siebie w makijażu to możesz „zmalować” coś konkretnego- czarna kreska, ciemniejsze cienie albo sztuczne rzęsy będą dobrze wyglądać. W efekcie i tak będziesz wyglądać na pomalowaną delikatniej niż w rzeczywistości.

Nie polecam jednak zbyt mocno konturować twarzy ani malować czarnych kresek na dolnej linii wodnej.

Profesjonalny makijaż, a może jego brak

Ważne jest to, abyś malowała się tylko jeśli Ci to wychodzi. Czujesz się pewnie i wiesz jak zrobić makijaż- zrób śmiało. Ale jeśli marzy Ci się efekt WOW, a kompletnie się na tym nie znasz, to powierz swoją twarz profesjonaliście.

Jeśli jednak nie chcesz, aby malowała Cię wizażystka, a wystarczy Ci twoja twarz w stylu „saute”, to zrób zrób to sama. Nawet jeśli będzie to tylko krem bb i tusz do rzęs. Szczególnie ważne są te rzęsy– najlepiej podkręcone zalotką.

8. Paznokcie na sesję zdjęciową, czyli o manicure i pedicure

Nie na każdym zdjęciu paznokcie będą widoczne. Ale na wielu z nich tak. I mimo, że nie są one tematem zdjęcia, mogą wpłynąć na odbiór całości. A już na pewno dotyczy to zdjęć detali.

Jaki manicure będzie dobry do zdjęć?

Taki, który będzie pasował!

Photoshopem nie wyczaruję perfekcyjnego manicure, raczej usunę jakąś odstającą skórkę. Dlatego umów się na profesjonalny manicure albo zadbaj o paznokcie sama w domu. Chodzi o ich schludny wygląd– równa długość, odsunięte skórki.

Nie musisz ich malować, a jeśli chcesz, to wystarczy bezbarwny lakier. Raczej wystrzegamy się jaskrawych kolorów, a celujemy w stonowane barwy.

Ogarniamy też paznokcie swoje, męża i dzieci. Ma być neutralnie i schludnie. Mama, jeśli lubi, chwyta za lakier w kolorze, który nie będzie odwracał uwagi.

Czy paznokcie w stopach mają znaczenie?

Jeśli chodzi o paznokcie w stopach i o same stopy- ich ogarnięcie konieczne będzie wtedy, jeśli są one widoczne. Czyli na pewno na sesjach we wnętrzu, ale też na tych plenerowych w ciepłe dni.

No właśnie: bose stopy to jest to! I bez żadnych pończoch, czy skarpet. Może to dziwne, ale właśnie takie wyglądają na zdjęciach najlepiej.

Poza ogarnięciem paznokci w stopach, warto zrobić sobie peeling przed sesją, żeby usunąć przesuszoną skórę na piętach.

9. Biżuteria do sesji zdjęciowej

Tutaj zasada jest taka, jak poprzednio. Czyli raczej delikatnie, chyba, że mamy konkretną wizję i chcemy zaakcentować ją właśnie w biżuterii. 

Poza tym wyjątkiem stawiamy na neutralność, albo nie zakładamy biżuterii wcale.

Trzeba pamiętać o dopasowaniu biżuterii stylem i kolorem do całej reszty, czyli do osoby, charakteru sesji, ubrań i miejsca. W każdym razie brak biżuterii jest lepszy, niż ta nieprzemyślana.

A co jeśli…

…masz piękną, dużą kolię i marzy Ci się sesja, na której ją założysz?

To bardzo dobry pomysł, ale warto go omówić z fotografem, aby nic nie gryzło się z ozdobą na Twojej szyi. Na przykład do takiego naszyjnika załóż sukienkę, która będzie dla niego gładkim tłem. Wtedy nie zniknie w chaosie, tylko wydobędzie Twoje piękno.

10. Jakie gadżety przygotować do sesji zdjęciowej?

Do pięknych zdjęć nie potrzeba wielu dodatków, jednak te potrafią je urozmaicić.

Ważne, aby coś, co wybierzesz, pasowało do całej sesji- jej charakteru, ubrań i kolorystyki. Oprócz tego niech ta „rzecz” nie zdominuje zdjęcia. To Ty i Twoja rodzina jesteście najważniejsi. Pomyśl o czymś, co będzie dopełnieniem.

Dodatek jako część całości

Wyrwana z kontekstu maskotka w kolorowe paski z napisem „dla kochanej Amelii”, się nie nada. Lepiej wziąć tego najzwyklejszego białego misia, który nie przebije na zdjęciu samego dziecka.

Kwiaty! W wazonie na sesji w domu, w Twoich włosach, albo po prostu trzymane w dłoniach. To bardzo dobry wybór. I w dodatku problem z „nie wiem, co robić z rękami” załatwiony!

Poza tymi przykładami, warto pomyśleć nad tym, co mogłoby jeszcze pasować do danej sesji. Może słomkowy kapelusz? Albo ten piękny szal, którego szkoda Ci używać na co dzień?

Zapytaj też o pomysły fotografa. Z pewnością ma ciekawe dodatki do sesji w swoich zasobach!

11. Jak przygotować się do sesji zdjęciowej w domu?

Jeśli lubisz swoje wnętrze, albo z jakiegoś powodu chcesz, aby sesja odbyła się w Twoim mieszkaniu, to musisz pamiętać o ogarnięciu kilku spraw.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań?

Warto wybrać takie miejsce w domu, które jest stosunkowo jasne. Czyli znaczenie ma tutaj pora dnia. Wybierz taką godzinę, o której w pomieszczeniu jest najwięcej światła. Dla urozmaicenia sesji miej w zanadrzu dwa albo trzy miejsca w domu przygotowane na zdjęcia.

Najlepiej sprawdza się salon i sypialnia. I to dotyczy każdego rodzaju sesji- czy to rodzinnej, czy ciążowej. Jednak jeśli marzy Ci się sesja ciążowa w łazience, to nie powinien to być żaden problem, tylko uprzedź o tym fotografa.

Coś jeszcze?

Posprzątaj! Nie chodzi o dokładne wyszorowanie powierzchni, a bardziej o usunięcie przeszkadzajek. Czyli kabli, prania, małych pojemników, lekarstw, itp. Generalnie: wszystkich zagracających rzeczy. Im mniej, tym lepiej. 

Na sesję domową warto też przygotować muzykę! Tak, playlista z Twoimi ulubionymi piosenkami w tle, doda cudownego klimatu, w którym będziesz się czuć mega komfortowo. 

Więcej o sesji w domu przeczytasz w moim artykule Sesja zdjęciowa w domu. Co zamiast lifestyle?

12. Jak przygotować się do sesji zdjęciowej plenerowej?

Sesja na zewnątrz to doskonały wybór, jeśli lepiej czujesz się na świeżym powietrzu. I wcale nie musi być gorąco, żeby taka sesja mogła się udać. Zimowe sesje również potrafią zachwycić!

Czas i pogoda na zdjęcia

Tutaj przede wszystkim ważna jest godzina. Nastaw się na około 1-2 godziny przed zachodem słońca. Latem będzie to około 18/19, a zimą czasem 15.00. 

Dlaczego taki moment jest najlepszy? Światło pada wtedy pod korzystnym kątem, przez co twarze wyglądają po prostu dobrze. Południowe słońce tworzy za to ostre cienie pod nosem, oczami i brodą. Tego z pewnością chcemy uniknąć.

Pogodą (wbrew pozorom) idealną jest zachmurzenie. Dzieje się tak, bo chmury bardzo dobrze zmiękczają światło słoneczne.

Gdzie zrobić sesję plenerową?

Miejsce sesji jest szalenie ważną sprawą. Możesz je wybrać, a później zaproponować fotografowi, albo poprosić o jakiś pomysł. Z reguły fotografowie mają wypatrzone fajne miejsca i to bardzo ułatwia sprawę. Szczególnie kiedy na sesji są dzieci i nie ma chwili do stracenia. A na szukanie miejscówki można przeznaczyć dużo czasu.

Co zabrać na sesję, a czego nie?

Na sesję plenerową warto wziąć dwie rzeczy: wodę dla siebie i dzieci oraz środki przeciwko komarom i innym kleszczom. Nikt nie chce chodzić spragniony i nikt nie chce mieć pamiątki w postaci małego kleszczowego pasażera na gapę.

Nie zabieraj niepotrzebnych rzeczy- torebka i inne wózki i badziewie, które trudno gdzieś zostawić. I tych nieszczęsnych świecących zabawek, które trudno będzie zabrać dziecku.

13. Przygotować się do sesji zdjęciowej? Zacznij wcześniej!

Tylko niech to nie będzie wieczór przed dniem sesji. Jest kilka rzeczy do zrobienia, dlatego zaplanuj na to czas.

Upewnij się, że ubrania, które chcesz wykorzystać masz wyprane i wyprasowane. Nie chcesz w dniu sesji szukać tej fajnej kiecki w koszu na pranie.

Zadbaj o pielęgnację i przy okazji się odpręż. Przed sesją zorganizuj sobie przyjemną kąpiel, albo dłuższy prysznic, a po nim użyj wszystkich tych kosmetyków, które lubisz, a na których nakładanie szkoda Ci czasu na co dzień. Może ta koreańska maska i krem na twarz, która od dawna zalega w szafce? Taka chwila na relaks pozwoli Ci psychicznie odpocząć przed sesją.

Dlatego, oprócz całej litanii punktów, odpowiedzią na pytanie: Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? jest: odpowiednio wcześnie!

14. Podsumowanie i kilka ogólnych rad jak przygotować się do sesji zdjęciowej.

 1. Nastawienie to podstawa. Nie dowalaj sobie przed sesją, tylko dostrzeż swoje piękno. Jeśli Ty je zobaczysz, to i ja dam radę!
 2. Zadbaj o podstawowe potrzeby wszystkich uczestników sesji. Warto się wyspać, zjeść coś, wygodnie się ubrać, nastawić pozytywnie i mieć wodę pod ręką.
 3. Minimalizm i jeszcze raz minimalizm. Na zdjęciach mniej znaczy więcej i weź to sobie do serca. Lepiej ozdabiać fotografie uśmiechem i gestem niż brokatem i nadrukiem na bluzce.
 4. Neutralne kolory wszystkiego. Od ubioru, przez paznokcie i dodatki. To najbezpieczniejsza opcja, która zawsze będzie wyglądać dobrze. Jeśli jednak masz inny pomysł, to pogadaj o nim z fotografem. Wyraźne kolory i akcenty mogą wyglądać świetnie, ale jest je trudniej zgrać z otoczeniem i stylem sesji.
 5. Przemyśl ubrania osób uczestniczących w sesji i ich dopasowanie do siebie nawzajem i miejsca. Zwróć uwagę aby ubrania nie rozpraszały i naturalnie wpasowały się w otoczenie.
 6. Wygląd to nie tylko ciuchy, ale też fryzura, makijaż, paznokcie i broda. Pamiętaj o każdej z tych rzeczy i zadbaj, aby wszystko prezentowało się najlepiej, jak się da.
 7. Zapomnij za to o niepotrzebnych gratach i kolorowych zabawkach. Zostaw miejsce na emocje.
 8. Posprzątaj dom i umów się na taką godzinę, kiedy w wybranym pomieszczeniu będzie najwięcej światła.

Mam nadzieję, że ten poradnik okazał się dla Ciebie przydany i że wiesz już jak dobrze przygotować się do sesji zdjęciowej.

Daj znać w komentarzu, która ze wskazówek okazała się dla Ciebie najciekawsza. O czym nie pomyślałabyś, gdyby nie ten artykuł? ;>

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Sylwia

  Bardzo przydatne informacje, oby więcej takich wpisów! ☺️

  1. Marta

   Ten poradnik to efekt moich doświadczeń i obserwacji, które nauczyły mnie, że przygotowania do sesji zdjęciowej są bardzo ważne. Cieszę się, że okazał się dla Ciebie przydatny!

 2. Patrycja

  Bardzo konkretne porady- poukładane w jednym miejscu. Cieszę się, że tu trafiłam. Już nie mogę doczekać się sesji zdjęciowej. Dziękuję za pomoc 🙂

  1. Marta

   Cieszę się, że mogłam pomóc! Mam nadzieję, że przygotowania do sesji zdjęciowej pójdą sprawnie i otrzymasz najpiękniejszą pamiątkę 🙂

Dodaj komentarz