Jak wybrać fotografa?

You are currently viewing Jak wybrać fotografa?
Jak dobrze wybrać fotografa do sesji zdjęciowej?

Mamy dziś wielu fotografów i naprawdę wielu świetnych artystów. Jak się nie pogubić i dobrze wybrać fotografa dla siebie?

Zacznij od tych dwóch najważniejszych kwestii:

Po 1. Wybieraj fotografa, nie aparat!

Upewnij się, do KOGO idziesz na sesję. Znajdź takiego człowieka, z którym się dogadasz. Którego polubisz zanim jeszcze się spotkacie. Którego sposób bycia, temperament, poczucie humoru będą Ci odpowiadać.

Dlaczego to jest takie ważne?

Sesja zdjęciowa najczęściej nie jest sytuacją komfortową. Rzadko kiedy czujemy się świetnie, kiedy ktoś robi nam zdjęcia. Dlatego relacja jaka powstanie z fotografem (jeszcze przed spotkaniem!) jest bardzo ważna. To ona sprawi, że sesja będzie fajnym, bezstresowym a przynajmniej „bezbolesnym” doświadczeniem.

Ważne jest również, w przypadku sesji z dziećmi, odpowiednie podejście do małych człowieków. Upewnij się, że fotograf, z którym się umawiasz lubi dzieci i ma pomysł na sesję z nimi- wie jak je zabawić, ma „swoje sposoby” i jest w tym pewny siebie.

Sesja zdjęciowa, to takie wydarzenie, które trwa „chwilę”, ale bez odpowiedniego przygotowania może to być bardzo trudna chwila. Dlatego ważne jest, aby dobrze się do sesji przygotować. Czy Twój fotograf wysłał Ci wskazówki dotyczące przygotowań przed sesją? Czy rozmawia z Tobą na ten temat? O przygotowaniach przeczytasz tutaj.

Po 2. Portfolio

Przejrzyj dokładnie zdjęcia, które fotograf umieszcza w swojej zakładce portfolio. To są jego perełki, czyli zdjęcia, które uznał za najlepsze. I z pewnością stawia sobie poprzeczkę wyżej, aby robić jeszcze lepsze zdjęcia, ale na ten moment otrzymasz to, co zobaczysz właśnie w tej zakładce.

Nie oszukuj się podczas oglądania portfolio. Jeśli pojawiają się w Twojej głowie myśli w stylu:

  • „To zdjęcie jest fajne, ale ma trochę dziwne kolory”
  • „Tu jakiś taki za mocny kontrast, ale chyba można to zmienić”

…To daj sobie spokój. Zbyt wiele wątpliwości oznacza, że to nie jest Twój fotograf. Że jego styl zbyt odbiega od Twoich oczekiwań. A nie ma sensu prosić fotografa, aby zrobił coś inaczej, niż robi, dlatego, że Ty tak chcesz.

Ten zawód to zawód artystyczny i prośba klienta o zmianę stylu jest jak cios w brzuch. Tak się nie robi. Za to szuka się takiego fotografa, który pasuje swoim stylem do naszych potrzeb. I w takiej sytuacji wszyscy będą zadowoleni.

Sprawdź jak pracuje dany fotograf

Możesz zobaczyć, czy zdjęcia przez niego wykonane są statyczne, czy raczej przeważają na nich emocje. Jeśli fotograf ma w portfolio dobre zdjęcia, na których widzisz prawdziwe emocje, to znaczy, że prawdopodobnie atmosfera na jego sesjach jest na tyle swobodna, aby takie emocje pokazały się na twarzach. To dobry znak, szczególnie jeśli nie lubisz pozowania 🙂

Popatrz na zdjęcia pod kątem obróbki. Czy podoba Ci się to jak wyglądają twarze osób na zdjęciach? Ich kolory, poziom retuszu? Nie musisz się na tym znać, żeby dostrzec, że skóra na twarzy jest za mocno rozmyta i wygląda jak u lalki.

Jak wybrać fotografa? Obserwuj go od pierwszej wiadomości

I nie chodzi tutaj o podejrzliwość, ale o uważność. Jeśli fotograf zaprzecza sobie w kolejnych wiadomościach, albo brzmi jakby sam nie wiedział o co mu chodzi, to niech zapali Ci się czerwona lampka w głowie.

Czy czujesz, że wiesz co się będzie działo? Czujesz się przygotowana i pozytywnie nastawiona do sesji? Czy zostałaś poinstruowana co do przygotowań?

Miejsce sesji

Dowiedz się, gdzie fotograf robi sesje. Nie każdy fotograf oferuje wszystkie poniższe opcje, więc jeśli zależy Ci na jakiejś konkretnie, upewnij się, że będzie ona dostępna.

Plenery

Czy jest to jedna określona lokalizacja, czy można wybrać z kilku sprawdzonych przez fotografa? Jak daleko masz do tej lokalizacji i czy ma to znaczenie?

Dom

Czy fotograf ma opcję sesji w domu klienta? Jeśli tak, to w jakim stylu pracuje? Najbardziej popularne są sesje lifestylowe, ale nie jest to jedyna możliwość- napisałam o tym nawet artykuł 😉 Czy sesja zdjęciowa w domu musi być lifestyle?

Studio

Przyjrzyj się studyjnym zdjęciom wykonanym przez fotografa. Czy właśnie takich efektów oczekujesz? Czy wystrój i jego charakter Ci się podoba? A może wręcz przeciwnie- zrobiłabyś wszystko na odwrót? Podobają Ci się gładkie tła, czy oczekujesz stylizowanego wnętrza?

Co wziąć jeszcze pod uwagę podczas wyboru fotografa?

Oferta i cennik

Cena sesji mówi bardzo dużo. I niech nie cieszy Cię fakt, że jest ona niska. Często małe ceny wynikają z tego, że dany fotograf zaczyna dopiero swoją przygodę i jest jeszcze amatorem. Czy to źle? Nie, pod warunkiem, że jego prace Ci się podobają.

Inaczej ma się to do realiów rynku fotografów. Często początkujący chętnie robią zdjęcia za grosze, bo po prostu to lubią i nie oczekują zysków. Niestety dla tych legalnie pracujących i ponoszących koszty działalności, niskie ceny nie wystarczą, aby utrzymać firmę, a co dopiero wyjść na zero (nie mówiąc o tym, że dobrze by było mieć jeszcze jakąś wypłatę). Stąd wybór „taniego” fotografa, często jest strzałem w kolano dla kogoś, kto faktycznie na tym zarabia. I nie znaczy, że fotograf z wyższej półki ma w sobie mniej pasji i zaangażowania.

Sprawdź, co zawiera cena sesji. Czy są tam odbitki, które chciałabyś później wkleić do rodzinnego albumu albo podarować dziadkom? W razie czego można zamówić więcej odbitek? Czy dostaniesz też pliki elektroniczne w doskonałej jakości, aby w razie potrzeby móc wydrukować zdjęcia jeszcze raz we własnym zakresie? Może zależy Ci na albumie? Z pewnością przeanalizowanie tych kwestii pomoże Ci wybrać fotografa.

Gdzie szukać i wybrać fotografa?

Opcji jest kilka. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na znalezienie tej właściwej osoby z tym właściwym portfolio.

Social media- Facebook i Instagram

To miejsca, gdzie znajdziesz wiele ciekawych propozycji, a co ważniejsze poznasz fotografa trochę bliżej. Przynajmniej powinno tak być. W publikowanych postach wyczytasz wiele o tym, co ceni sobie fotograf i jakim typem człowieka jest.

Ponadto media społecznościowe pozwalają na to, aby chwilę „pobyć” z jakimś fotografem. Śmiało- zaobserwuj i pooglądaj jego relacje przez tydzień. Jeśli go polubisz, to bardzo dobry znak i dobra motywacja, żeby umówić się na sesję!

Google i strona www

Wujek Google chętnie pokaże nam najlepiej wypozycjonowane strony, co często wiąże się z doświadczeniem i profesjonalnym podejściem fotografa do swojej pracy. Warto przyjrzeć się propozycjom wyszukiwarki, tym bardziej, że strona www powinna być dobrze dopieszczoną wizytówką fotografa i dobrze przedstawiać styl zdjęć, a także jego samego.

Znajomi

Widziałaś ostatnio, że koleżanka wrzuciła piękne zdjęcia z sesji rodzinnej na swojego Instagrama? Śmiało, zapytaj jej, u kogo robiła sesję i jak wyglądała ich współpraca. Taka szczera opinia z prawdziwego źródła jest na wagę złota.

Wyszukiwarka fotografów

Istnieją strony, które pozwalają wyszukać fotografów z konkretnej okolicy. Warto rozejrzeć się też tam. Przykładowo fotoszukacz.

Jakie pytania warto zadać fotografowi?

Z pewnością wszystkie które czujesz, że powinnaś. Nie ukrywaj przed fotografem swoich wątpliwości. Szczerze rozmawiaj z nim o sesji i pytaj o to, co Cię trapi, nawet jeśli Twoje dylematy wydają Ci się błahe albo dziwne.

Przykładowe pytania do fotografa

  1. Ile czasu zajmie cała sesja?
  2. Czy jest gdzie zaparkować pod studiem/ w okolicy pleneru?
  3. Gdzie dokładnie się spotkamy (plener)?
  4. Co zrobić, aby dziecko współpracowało podczas sesji?
  5. Czy dana stylizacja/makijaż/fryzura będzie dobrze wyglądać na zdjęciach?
  6. Jaką bieliznę powinnam założyć?

Dodaj komentarz