Sesja zdjęciowa w domu. Co zamiast lifestyle?

You are currently viewing Sesja zdjęciowa w domu. Co zamiast lifestyle?
Sesja zdjęciowa w domu

Lifestylowe sesje domowe stały się bardzo popularne. Myślę, że to ze względu na ich naturalny efekt i brak „pozowania”. No i co może być wygodniejszego niż sesja zdjęciowa w domu?

Tego typu sesja jest świetnym wyborem dla tych, którzy nie chcą wpatrywać się w obiektyw. Ale też dla tych, których interesują kadry z życia wyjęte, niezaplanowane.

A co jeśli…

marzą Ci się bardziej przemyślane zdjęcia? Takie, na których będzie więcej porządku niż chaosu. Czy wtedy sesja w domu ma sens?

To zależy.

Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz znała swoje „za” i „przeciw” dla takiej sesji.

Fotografia lifestylowa? A jest jakaś inna domowa?

Fotografia lifestylowa opiera się na uchwyceniu momentów z życia. Czyli z natury jest niepozowana, raczej chaotyczna i pełna spontaniczności. Przez to jest zdecydowanie bardziej „życiowa” i prawdziwa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na takich zdjęciach- tak jak i w życiu- nie wszystko będzie dopracowane i wyglądało idealnie.

Jest wielu fotografów, którzy fotografują w tym duchu i tworzą oni cudowne pamiątki dla rodzin, z którymi współpracują. Taki fotograf będzie raczej mało doradzał w zakresie pozowania, a skupi się raczej na obserwacji. Uchwyci codzienność i emocje, które odważycie się okazać. Nie musicie patrzeć w obiektyw. Nastaw się na sesję pełną spontaniczności, chaosu i zabawy.

No dobrze, a jaka jest inna opcja?

Natomiast, jeśli wolałabyś eleganckie, dopracowane zdjęcia, poszukaj kogoś, kto fotografuje w bardziej klasycznym stylu. Wtedy oczekuj od fotografa, że przejmie pałeczkę, ustawi Twoją rodzinę i będzie podpowiadać, co poprawić, żeby wyglądać jeszcze lepiej.

Taka fotografia nie pozwala sobie na niekontrolowany chaos. Bardzo ważna jest kompozycja, kolory i pewne normy obecne w sztuce od wieków. Przestrzeganie tych zasad w fotografii rodzinnej pozwala na stworzenie małych dzieł sztuki, które staną się nieśmiertelną, ponadczasową pamiątką.

Podczas sesji w takim stylu nadal jest miejsce na emocje. W końcu w fotografii dążymy do uchwycenia tego, co nieuchwytne. Szukamy głębi. Jednak fotograf mocno czuwa nad tym, aby wszystko wyglądało korzystnie i spójnie.

Stąd też przygotowania do takiej sesji są bardzo dokładne. Tym bardziej jeśli jest to sesja zdjęciowa w domu. Fotograf musi nastawić się na ilość miejsca, kolory i charakter otoczenia. Rozstawi profesjonalne oświetlenie, jeśli będzie taka potrzeba.

Szczegółowo przygotuje członków rodziny przed sesją i zaplanuje większość kadrów, żeby osiągnąć konkretne efekty. Efekty, które zachwycą Ciebie i Twoich bliskich!

Wiesz już, do którego stylu jest Ci bliżej?

Wybór stylu pociąga za sobą późniejsze przygotowania, ubiór i charakter zdjęć. Jest to bardzo ważne, bo to Tobie zdjęcia mają się podobać.

Musisz znaleźć swojego artystę, który stworzy dla Ciebie takie obrazy, jakich pragniesz i na jakie zasługujesz!

Jak znaleźć takiego fotografa? Takiego dopasowanego do mnie? Napisałam o tym artykuł.

Czy moje mieszkanie nadaje się do sesji zdjęciowej w domu?

To najważniejsza kwestia. Bo jeśli marzą Ci się zdjęcia w białych, minimalistycznych przestrzeniach z dużymi oknami, a mieszkasz w ciasnej kawalerce z granatowymi ścianami, to będzie ciężko. I tego raczej nie przeskoczysz.

Wtedy warto zapytać fotografa o możliwość wykonania sesji w miejscu o wymarzonym stylu. Zawsze jest opcja wynajęcia przestrzeni w określonym klimacie albo sesja w apartamencie.

Jeśli jednak widzisz, że Twoje wnętrze pokrywa się z tym, jakie chciałabyś mieć na zdjęciach z sesji fotograficznej, to już krok do przodu.

Sesja zdjęciowa w domu

Przygotowanie każdej sesji wymaga czasu i zaangażowania. Żeby uzyskać piękne zdjęcia, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na modeli, ale też światło i otoczenie.

Napisałam obszerny artykuł o przygotowaniach do różnego rodzaju sesji. Koniecznie przeczytaj go przed spotkaniem z fotografem.

Domownicy

Przygotowanie członków rodziny nie różni się zbytnio w zależności od miejsca sesji. Czy to plener, czy to dom, musisz zadbać o spójne ubrania, wygląd włosów, makijaż.

Na pewno różnice pojawią się w grubości ubioru- na zimowy plener ubierzesz ciepły płaszcz i sweter, a w domu bez względu na pogodę sprawdzą się lżejsze ciuchy i bose stopy. To wiąże się znów z koniecznością ogarnięcia pedicure, ale więcej informacji o tym i o przygotowaniach do sesji fotograficznej znajdziesz we wspomnianym wcześniej artykule na ten temat. Otwórz w nowej karcie i czytaj dalej 😉

Światło na domowej sesji zdjęciowej

Tutaj już jest spora różnica. W plenerze optymalną pogodą jest zachmurzenie i czas około zachodu słońca. W domu natomiast cenny jest każdy promień słońca wpadający do pomieszczenia, w którym chciałbyś mieć zdjęcia.

Częstym problemem w domu jest brak światła. W tej sytuacji fotograf musi zmniejszyć jakość zdjęć, które robi albo uruchomić lampę błyskową. Tej drugiej opcji nigdy nie wybierze fotograf lifestylowy.

Ja uważam jednak, że użycie lampy w sposób imitujący światło naturalne jest dobrym kompromisem. Na zdjęciach światło będzie wyglądać tak, jakby padało z okna.

Sesja zdjęciowa w domu- miejsce

Czas na kilka słów o otoczeniu.

Jeśli mamy już znalezione miejsce pełne światła, to warto je posprzątać. I nie chodzi tutaj o kubek po kawie, czy brudne skarpetki (które oczywiście też posprzątać należy), ale o rzeczy, które zagracają przestrzeń, np. podręczne lekarstwa, ładowarka, czapka, dokumenty.

Zwykle takim miejscem jest salon. Często jest on największym pomieszczeniem i dość dobrze oświetlonym. A przede wszystkim jest w nim kanapa, na której wszyscy się mieścicie i czujecie się dobrze.

Warto posprzątać część ozdób, jeśli masz ich dużo. Zdecydowanie polecam postawić na kwiaty doniczkowe lub cięte, które zawsze ożywiają i najpiękniej ozdabiają kadry.

Wyślij zdjęcie swojego salonu!

Sesja domowa to bardzo indywidualna kwestia, dlatego nie funduj swojemu fotografowi niespodzianki i uprzedź go, w jakich warunkach będzie pracować.

Zrób kilka zdjęć wybranego miejsca (powiedzmy, że salonu, najlepiej o tej porze, o której jest tam najwięcej światła) i wyślij je. Fotograf potrzebuje wiedzieć ile mniej więcej będzie mieć miejsca, żeby odsunąć się od modeli, albo postawić lampę, jeśli będzie taka konieczność.

Dzięki takim zdjęciom z pewnością podpowie Ci też, co warto zmienić albo uprzątnąć. Na przykład stos gazet, którego na co dzień nie zauważasz.

Sesja zdjęciowa w domu pomysły

Jak widzisz, to jaki charakter będą miały Twoje domowe zdjęcia, zależy od kilku czynników. Ale przede wszystkim od otoczenia, którego nie da się za bardzo zmienić (nikt raczej nie planuje malować ścian i wymieniać mebli tylko ze względu na chęć zrobienia zdjęć w określonym stylu).

Stąd pomysł na sesję zdjęciową w domu musi być dopasowany przede wszystkim do Twojego wnętrza. Jeśli czujesz tutaj zgrzyt (czyli nie za bardzo podoba Ci się ta wizja), to poszukaj takich aranżacji, które będą spełnieniem Twoich marzeń. Może Ci tutaj pomóc Pinterest albo po prostu wyszukiwarka grafik w google.

Ale jeśli spędziłaś długie miesiące na dopracowaniu swojego wnętrza i jest ono właśnie takie, o jakim marzyłaś, to sesja zdjęciowa w domu jest strzałem w dziesiątkę!

Pozostaje Ci jedynie zdecydować w jakim stylu chciałabyś, aby były zdjęcia, które powstaną. Lifestyle? Czy może dopracowane kadry pełne elegancji?

Konkretne pomysły

Zebrałam kilka pomysłów na zdjęcia i elementy, które wykorzystać w swoim domu, żeby stworzyć piękne ujęcia.

  • Klasyczny portret całej rodziny na kanapie. Można tutaj kombinować z ustawieniem, ale też dać się ponieść chwili. Ja zwykle zaczynam od ustawienia: rodzice po bokach, a dzieci w środku. Rodzice tworzą wtedy piękną kompozycyjnie klamrę.
  • Portrety na podłodze przed kanapą. Tutaj już zdjęcia wyjdą bardziej na luzie. Można spróbować z ustawieniem rodzice plecami do siebie, a dzieci wokół.
  • Pianino albo inne instrumenty? Świetnie się sprawdzą do sesji, bo zwykle są bardzo estetyczne. Można je fajnie wpleść w tło, albo dać domownikom do ręki. No i chwila w bezruchu zapewniona.
  • Portret wokół fotela/ krzesła. Jednego członka rodziny sadzamy na krześle- najlepiej tego największego, a pozostałych po prawej, po lewej, na kolanach, czy na ziemi przed krzesłem.
  • Schody. I najlepiej doniczki z roślinami obok, na kolejnych stopniach. Rodzice, jako że są wyżsi, siadają niżej, a dzieci stoją lub siedzą wokół.
  • Szaleństwo na łóżku rodziców! Kto jako dziecko nie lubił się tam bawić? To miejsce zostawiłabym na koniec, żeby później nie wymagać już od dzieci skupienia i utrzymania pozy. Portret na krawędzi łóżka albo siedząc na łóżku po turecku. A może z góry, kiedy leżycie i odpoczywacie (już prawie) po sesji?

Nie wszystkie te pomysły będą pasowały do każdego stylu sesji. Jeśli wybierasz eleganckie kadry, to raczej nie zależy Ci na tarzaniu się po łóżku. Za to w przypadku lifestylowych sesji, możecie darować sobie sztywne ustawienia i pozwolić na większe przejęcie pałeczki przez dzieci 🙂

Zosia samosia? Sesja zdjęciowa w domu jak zrobić?

Powyższe pomysły możesz wykorzystać sama. Jednak taka sesja nie będzie łatwym zadaniem. Z pewnością uda Ci się sfotografować dzieci i partnera, ale zabawa z samowyzwalaczem i statywem może owocować w dużą dawkę frustracji.

Dlatego taka sesja ma sens, jeśli wymieniacie się z partnerem i fotografujecie się nawzajem. Oczywistą stratą jest to, że nie będziecie mieć wspólnych zdjęć.

Uważam jednak, że lepiej zrobić taką sesję, niż żadną. Wspomnienia są zbyt ważne.

Kolejną sprawą jest podejście do sesji zdjęciowej. W domu panuje „bezpieczna” atmosfera, przez co współpraca z dziećmi może być bardzo trudna. Z jednej strony sesja nie będzie stresująca, a z drugiej dzieci mogą nie czuć potrzeby uczestniczenia w niej z zaangażowaniem.

Mimo wszystko powinno Ci się udać zrobić choć kilka udanych zdjęć, do czasu kiedy latorośle nie przejmą aparatu.

Przygotuj odpowiednio całe przedsięwzięcie i wszystkich członków rodziny. Przede wszystkim zadbaj o to, aby byli wyspani, najedzeni, neutralnie ubrani, a przede wszystkim pozytywnie nastawieni. Zapisz na kartce kilka pomysłów, które chciałabyś zrobić, żeby później nie szukać ich w głowie podczas zdjęć.

Pamiętaj, że zawsze jest opcja profesjonalnej sesji zdjęciowej

Umówienie się z fotografem na sesję zdjęciową w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Ale przede wszystkim pozwala uniknąć frustracji wynikających z powyższych problemów. Jakie są przykładowe zalety tej opcji?

  • Po 1. Będziecie na zdjęciach wszyscy razem. I uwaga! Wszyscy macie szansę wyglądać dobrze i bez ośmiu podbródków 😉
  • Po 2. Nowa ciocia wprowadza do domu poczucie „gościa”, który kiedy robi zdjęcia zdobywa uwagę dzieci. Sama wiesz najlepiej, że Twoje dzieci zachowują się inaczej w towarzystwie nowych osób. Ten efekt w domu trwa i tak krócej niż w studio fotografa, jednak wystarczy, aby zrealizować kilka pomysłów na zdjęcia w domu.
  • Po 3. Nie zawiedzie Cię techniczna strona fotografii. Profesjonalista przed sesją zadba o to, aby dobrze przygotować się do warunków, jakie są u Ciebie w domu i weźmie ze sobą odpowiedni sprzęt. Efektem będą dobrze oświetlone buzie i wysokiej jakości pliki i wydruki. Koniec zaskoczenia w stylu: „na telefonie zdjęcia były ostre, a na komputerze wszystkie poruszone!”

Podsumowanie- sesja zdjęciowa w domu

Czy warto? Warto. Z tym, ze trzeba wziąć pod uwagę warunki, jakie mamy i to, czy nam one wizualnie odpowiadają. Jeśli Twoja wizja na zdjęcia jest zupełnie inna, niż Twoje możliwości, podziel się tym z fotografem. Z pewnością poszuka dla Was takiego wnętrza, które Ci się spodoba.

Bardzo ważną sprawą jest styl sesji.

Jeśli zależy Ci na zdjęciach w stylu lifestyle, wybierz fotografa, który się w tym specjalizuje i będzie Was raczej obserwował podczas sesji. Nastaw się na dużą dawkę spontaniczności, chaosu i zabawy. Niekoniecznie w patrzenie w obiektyw.

Natomiast, jeśli wolałabyś eleganckie, dopracowane zdjęcia, poszukaj kogoś, kto fotografuje w takim stylu (polecam się!). Wtedy oczekuj od fotografa, że przejmie pałeczkę, ustawi Twoją rodzinę i będzie podpowiadać, co poprawić, żeby wyglądać jeszcze lepiej.

Wybór stylu pociąga za sobą późniejsze przygotowania, ubiór i charakter zdjęć. Określ co Ci się podoba- to dla Ciebie zdjęcia mają być najpiękniejsze!

Możesz spróbować zorganizować sesję zdjęciową w domu sama. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie członków rodziny i zaplanuj kilka pomysłów. Działaj z otwartą głową i nie zniechęcaj się, jeśli współpraca z dziećmi idzie tak sobie. Wymieniaj się z partnerem aparatem i róbcie dużo zdjęć.

Jeśli efekty z własnej sesji Cię nie zadowolą, nie przejmuj się tym. To może być trudne zrobić zdjęcia domownikom w domowych warunkach. Możesz wtedy zdecydować się na profesjonalną sesję zdjęciową w domu. W przypadku fotografa dobrze dobranego do oczekiwanego stylu zdjęć- piękne efekty gwarantowane!

Dodaj komentarz